Quantcast
Channel: Zakupy » Pożywienie i napoje
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

Powrót do prawdziwej żywności

$
0
0

Im więcej wiemy na temat szkodliwości współczesnych produk­tów spożywczych, tym większe jest zapotrzebowanie na nową kulturę żywieniową w której ceni się żywność pełnowartościową pożywną świeżą i smaczną Zwiększenie naszych oczekiwań względem żyw­ności i przyjęcie tych wartości miałoby olbrzymi wpływ na ochronę środowiska naturalnego, ludzkie traktowanie zwierząt, ochronę gle­by, poszanowanie rolników i pracowników przemysłu spożywczego. Przyniosłoby to również większe zainteresowanie lokalnie produko­waną żywnością.

Powrót do dobrej żywności jest o wiele łatwiejszy, niż ci się zdaje. Rozważ następujące rady:

Jedz produkty jak najlepszej jakości. Unikaj masowo produko­wanych artykułów (ciastek, słodyczy i napojów gazowanych), które nie dość, że zawierają mnóstwo sztucznych barwników i innych do­datków – cukru, tłuszczu i/lub sodu, oraz są wysoko kaloryczne, to po­zbawione są wartości odżywczych. To dobra rada zwłaszcza dla dzieci, które są głównymi konsumentami tzw. junk foodów i są szczególnie narażone na problemy zdrowotne z powodu sztucznych dodatków. Unikaj również mrożonek, które choć są wygodne, zawierają niewiele składników odżywczych zniszczonych w procesie mrożenia; przypusz­cza się, że przechowywanie żywności w lodówce ma podobny efekt.

Jedz posiłki świeżo przygotowane. Zastanów się nad usunięciem z kuchni mikrofalówki. Jeśli używasz jej tylko do podgrzewania kawy, gotowania ziemniaków czy gotowych produktów, to prawdę mówiąc wcale-nie jest ci potrzebna. Pozbycie się jej bardzo poprawi jakość tego, co jesz, bo posiłki z mikrofalówki są mniej pożywne. W dodat­ku proteiny, takie jak białko mięsa, ulegają poważnym zmianom pod wpływem promieniowania. Jedzenie żywności bezpośrednio po wyję­ciu z mikrofalówki naraża nas na wciąż obecne w nim promieniowa­nie. Dlatego też zaleca się, by odczekać kilka minut po wyjęciu z niej podgrzanego jedzenia – żeby promieniowanie się rozproszyło.

Jedz produkty naturalne. Jeśli jakiś produkt jest zapakowany w pudełko, tubkę, tackę czy słoik albo ma nienaturalny kolor, pomyśl dwa razy, zanim włożysz to do ust.

 

Jedz żywność urozmaiconą. To ograniczy kontakt z jednym dodat­kiem spożywczym – co jest bezpieczniejsze na wypadek, gdyby okaza­ło się, że wywołuje on jakieś długoterminowe skutki zdrowotne.

Jedz sezonowe owoce i warzywa. Są tańsze, urozmaicają dietę i ograniczają kontakt z fungicydami oraz ze środkami bakteriobójczy­mi, których powszechnie używa się, by chronić produkty importowa­ne z odległych krajów.

Jedz powoli. Jeśli masz wybierać pomiędzy barem szybkiej ob­sługi a miejscową kawiarnią czy restauracją zapomnij o barze. Jeśli masz do wyboru wdusić w siebie kanapkę, siedząc przy biurku lub zjeść ją na ławce w parku, idź do parku. Kiedy tylko możesz, staraj się usiąść i cieszyć się tym, co jesz. Naucz też tego swoje dzieci.

Jedz to, na co masz ochotę. Kieruj się swoim smakiem i bądź świadomy(a), że im bardziej zmienisz swoje nawyki żywieniowe, tym bardziej zaczniesz odzyskiwać normalny smak. Stracisz apetyt na sło­ne, słodkie, wysoko przetworzone produkty, a tym samym skłonność do przejadania się tym, co nie służy twojemu zdrowiu.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

Latest Images